Velkommen til Island – sagaøya med en overflod av naturlig skjønnhet og fascinerende kultur. Vi skal på oppdagelsesreise gjennom vulkanske landskap og varme kilder, og får oppleve den unike kombinasjonen av nordisk tradisjon og moderne livsstil.
Vi skal oppleve øya slik islendingene gjør det: vi bader i varme kilder, nyter bypulsen i Reykjavik og lar naturkreftene styre dagene – uten stress.
Vi bor sentralt i Reykjavik, med korte avstander til gode restauranter, designbutikker og små gallerier. Utenfor bygrensen venter klassikerne på rekke og rad: Þingvellir der loven ble scenen, dampende Strokkur ved Geysir og dundrende Gullfoss.
Vi reiser ut til halvøya Snæfellsnes for en overnatting på et unikt hotell. Underveis møter vi lys sand mot svart lava, selkolonier og utsikt mot ikoniske Kirkjufell. Vi spiser drivhuslunsj mellom tomatranker, rusler kyststier ved klippene og lar kroppen synke ned i varme laguner – fra Sky Lagoon med Atlanterhavet i horisonten til roligere bad i dal og fjord.
Reiselederen vår er islandsk, bosatt i Norge og guider oss trygt på norsk – med lokale historier, små snarveier og den lune, tørre humoren som bare islendinger får helt til.
- Å bade som islendingene: Sky Lagoon, Laugarås Lagoon og naturlige varme kilder under åpen himmel
- Den gylde sirkel med politisk urhistorie på Þingvellir, kokende Strokkur ved Geysir og kraftfulle Gullfoss
- Tomatlunsj i drivhuset på Fridheimar
- Snæfellsnes: dramatiske kystklipper, svarte strender og utsikt mot Kirkjufell
- Budir kirke i lavafelt, selkolonien på Ytri-Tunga og stride Atlanterhavsbølger
- Reykjavik på nært hold: Laugavegur, små gallerier og kveldskultur på «The Bookstore»
- Reiseleder som er fra Island, bor i Norge og loser oss trygt gjennom både naturkreftene og nyansene – på norsk
