Fotturer i Marokko - Opplev Marrakech og Atlasfjellene

Slik bor du

  • Marrakech:
    Kech Boutique Hotel & Spa****

    Kech Boutique Hotel & Spa ligger i bydelen Agdal, med kort vei til mange severdigheter, souks (markeder), koselige kafeer og shopping. Hotellet er bygget i marokkansk stil og har svømmebasseng, spa, restaurant, bar og en terrasse med utsikt til Oukaimden i Atlas fjellene. Resepsjonen er døgnåpen og mot en ekstra kostnad har du også tilgang til hammambad og massasje. Rommene er lyse og romslige og utstyrt med aircondition, bad m/hårføner, safe og wifi.

  • Ait Ben Haddou:
    Dar Mouna

    Dar Mouna er et riad som ligger 200 meter fra portene til festningsbyen. Gjestehuset har en hammam, et utendørs basseng og en terrasse med utsikt mot kasbahen, hvor mange kjente filmer har blitt spilt inn. I lobbyen er det wifi.
    Rommene har tradisjonell marokkansk innredning og alle rom har eget bad med dusj.

  • Tinghir:
    Hotel La Kasbah ***

    Tradisjonelt overnattingsted som har en hage, fellesstue, restaurant, terrasse og wifi.

    Rommene har klimaanlegg, sittehjørne og eget bad med gratis badeprodukter, og badekar eller dusj. Innredet i tradisjonell stil med flislagte gulv.

  • Agdz:
    Hara Oasis

    Hara Oasis er et komfortabelt og autentisk gjestehus i hjertet av Agdz. Her er det utendørs basseng, restaurant og wifi.
    Rommene er hyggelig innredet i tradisjonell stil.

  • Ouled Berhil:
    Palais Riad Hida

    Riaden ligger ved foten av Atlasfjellene og tilbyr et utendørsbasseng med terrasse og en vakker hage i marokkansk stil.

    Alle rommene har klimaanlegg og tradisjonell marokkansk innredning.

    Restauranten serverer tradisjonell marokkansk mat. Du kan nyte en drink i baren eller på solterrassen eller slappe av i palmehagen.

Dagsprogram

  • Vær oppmerksom på at dette programmet er veiledende og endringer kan forekomme. Vær og vind bestemmer ofte hvilke løyper som egner seg å gå, og således vil reiseleder/ turguide se an hver dag og tilrettelegge vandringene deretter.

    F = Frokost / L = Lunsj /ML = Matpakkelunsj / M = Middag

  • DAG 1: Avreise/ankomst Marrakech (M)

    Avreise fra Gardermoen med direktefly til Marrakech. Vi blir hentet på flyplassen og tatt med til hotellet sentralt i byen.
    Middag med show på en lokal restaurant om kvelden.

    Avreise/ankomst Marrakech (M)
  • DAG 2: Marrakech - Ait Ben Haddou (F, ML, M) ca 5 timer buss/250 km

    Vi sjekker ut av hotellet og kjøres i buss sørøst for Marrakech mens vi krysser fruktbare sletter og grønne daler. Deretter opp det spektakulære Tizi n’Tichka-passet på 2060 m hvor vi tar en fotostopp med panoramautsikt.

    Vi kjører videre til Kasbah Telouet, tidligere palass til Glaoui-familien. Her blir det et guidet besøk (ca 25 min) gjennom de rikt dekorerte rommene. Mulighet for en tepause på en lokal kafé (ikke inkl.)

    Vi fortsetter i buss mot landsbyen Tazkhate, ca 2100 moh (ca. 40 minutter langs en landlig rute).
    Vår vandring starter med å gå gjennom den tradisjonelle landsbyen Tizgui (ca 2000 moh), et vakkert sted kjent for sine steinhus og oppdyrkede terasser med frukt og mandeltrær. Vi går langs stier som brukes av lokalbefolkningen, forbi olivenlunder, små bekker og flotte utsiktspunkter. Lunsjpause tar vi i en landsby underveis.

    Etter lunsj fortsetter vi til Taifaste (ca 1900 moh), en fredelig fjellgrend omgitt av dramatiske landskap hvor vi avslutter vandringen. Her venter bussen vår som kjører oss til Ait Ben Haddou, en tradisjonell kasbah (befestet by) som ligger ved foten av Atlasfjellene, hvor vi overnatter.

    Vandring: ca 3 timer totalt.

    Marrakech - Ait Ben Haddou (F, ML, M) ca 5 timer buss/250 km
  • DAG 3: Ait Ben Haddou - Skoura - Dades - Tinghir (F, M) ca 4 timer buss/200 km

    Tidlig morgen utforsker vi UNESCO-listede Aït Benhaddou, her rekker vi ett glass mynte te med lokal befolkningen før vi kjører i buss videre til Skoura-oasen kjent for den store palmelunden og historiske kasbaher (ca 1,5 times kjøring).

    Vi fortsetter til Dades-dalen (ca. 2 timers kjøring) via Kelaa Mgouna kjent for sin enorme roseproduksjon. Dette er damask-rosene, kjent for sin fantastiske duft, som brukes i parfyme og kosmetikkproduksjon.

    I en høyde på 1360 m starter vi en fottur gjennom spektakulære fjellformasjoner, landsbyer og jordbruksterrasser. Vi besøker den berømte fjellformasjonen «Monkey Fingers» på 1700 meter, kjent for tårnaktige sandstenformasjoner formet av vind og vannerosjon gjennom tusenvis av år.

    Etter vandringen kjøres vi til Tinghir som ligger mellom Todra- og Dadesjuvene (ca. 1 time og 15 min kjøring).
    Det legges opp til å spise lunsj underveis (ikke inkl).
    Middag og overnatting i Tinghir.

    Vandring: ca 3 timer totalt

    Ait Ben Haddou - Skoura - Dades - Tinghir (F, M) ca 4 timer buss/200 km
  • DAG 4: Tinghir - Todra - Agdz (F, M) ca 4 timer buss/240 km

    Det blir en kort kjøretur til Todra-kløften, hvor vi går en lett, fin tur mellom de dype kløftene som er opp mot 300 meter høye, og med deilig bris og krystallklart vann.

    Etter en lett lunsj (ikke inkl) tar vi oss videre til byen Agdz, et par timers naturskjønn kjøretur gjennom Draa-dalen.

    Agdz er en sjarmerende by blant store palmelunder og ørkenlandskap. Her går vi en fin tur mellom daddelpalmer, bondegårder og tradisjonelle berberlandsbyer. Turen gir oss en fin kontrast til den dramatiske Todrakløften og mulighet for å oppleve det lokale livet.

    Vi avslutter dagen med middag i fine omgivelser i palmelunden der vi skal overnatte.
    Vandring: ca 2 timer totalt

  • DAG 5: Agdz -Taznakht - Ouled Berhil (F, L, M) ca 4 timer buss/237 km

    Etter frokost kjører vi mot Taznakht, en landsby hvor de lokale stolt viser frem sine ferdigheter i å lage berbertepper. Her skal vi besøke den lille landsbyen Ait Ourarda som er en av landsbyene i Siroua-fjellene som står for hovedproduksjon av håndlagde tepper. De siste 3 kilometerne vandrer vi opp til landsbyen og møtes av et fantastisk skue, da alle teppen vaskes og ligger til tørk i solen. Her er det virkelig mulig å gjøre et kupp av teppekjøp. Senere blir vi invitert hjem til landsbyens kaid, «byens overhode», på en deilig hjemmelaget lunsj.

    Vi går samme vei tilbake til bussen, for så å kjøre gjennom Safrandalen i Taliouin. Her får vi lære mer om produksjon - og selvfølgelig - en smak av safran-te.

    Sent på ettermiddagen ankommer vi Hida-palasset hvor vi skal spise middag og overnatte.

    Vandring: ca 1 time totalt

  • DAG 6: Ouled Berhil - Tizi N’Test - Marrakech (F, L) ca 3 timer buss/200 km

    Etter frokost setter vi kursen gjennom Tizi n’Test-passet (2100moh).

    Vi ankommer Tin Mel-moskeen (1290 moh) ved lunsjtider og vi spiser i nærheten, på en lokal veikro i Chez Abdou. Dessverre ble moskeen ødelagt av jordskjelvet i 2023, men restaurering er i full gang og forventes ferdig 2027.

    Deretter videre med buss i ca 40 minutter til Ljoukak (ca. 1200 moh) hvor vi starter dagens vandring.
    Etter vandringen kjører vi tilbake til Marrakesh.
    Middag på egen hånd.

    Vandring: ca 3 timer totalt

  • DAG 7: Marrakech (F, L, M)

    I dag blir det omvisning i sagnomsuste Marrakech som er en av verdens mest myteomspunne byer, med rosaskimrende bymurer, trange smug, verdens mest spennende og labyrintaktige basarområde og et torg som sannsynligvis har verdensrekord i kaos.

    Men Marrakech har også en moderne side, med fine hotell, trendy butikker med mote og innredning og ikke minst herlige lounger og restauranter som overrasker mange, både på grunn av den høye kvaliteten på maten og de lave prisene.
    I løpet av dagen ser vi blant annet Koutoubia-moskeen, medinaen, Musée de Confluence, souken, Medersa Ben Youssed og kryddermarkedet.

    Lunsj spiser vi på en lokal restaurant, og ettermiddagen har vi fritid til å utforske på egen hånd.

    Felles avskjedsmiddag om kvelden på en av byens beste takterrasser med lokal sjarm.

    Marrakech (F, L, M)
  • DAG 8: Hjemreise (F)

    Til avtalt tid kjøres vi til flyplassen for hjemreise.

  • Prisen inkluderer:
  • Direktefly t/r Oslo - Marrakech
  • Innsjekket bagasje
  • Transport t/r flyplass-hotell
  • 7 netter på hotell
  • 7 frokoster
  • 4 lette lunsjer (inkl 1 matpakkelunsj)
  • 4 middager på hotell
  • 2 middager på lokale restauranter
  • 5 vandringer
  • Transport iht program
  • Norsk reiseleder møter gruppen i Marrakech