Norge på langs - med tog og båt

Slik bor du

  • Clarion Hotel & Congress Trondheim

    Hotellet ligger i gangavstand fra jernbanestasjonen, og har restaurant, bar og gratis wi-fi.
    Rommene har TV, minibar og kaffe-/tefasiliteter.

  • Scandic Meyergården Mo i Rana

    Meyergården Hotel ligger i en bygning fra slutten av 1800-tallet, 5 minutters gange fra Mo i Rana stasjon. Som gjest har du tilgang til gratis wi-fi. Gågata handlegate ligger 2 minutters gange unna. De fleste av rommene på Meyergården ligger i det moderne tilbygget. Alle rommene har flatskjerm-TV med kabelkanaler samt eget bad med dusj.

  • Scandic Havet Bodø

    Scandic Havet ligger ved sjøen, i Bodø sentrum, og tilbyr moderne rom med gratis wifi og flatskjerm-TV.

    Alle rom kan skilte med lys innredning, kjøleskap, safe og eget bad med dusj og hårføner. Hotellet har 2 restauranter, deriblant Roast Restaurant, som ligger i 17. etasje og gir panoramautsikt over Bodø og sjøen.

  • MS Richard With

    MS Richard With er oppkalt etter Hurtigrutens grunnlegger. I 2022 ble MS Richard With oppgradert til et grønnere hybridskip i 2023. Utslippene reduseres av store batteripakker kombinert med skipets effektive og splitter nye motorer, noe som reduserer drivstofforbruket og CO2-utslippene med ca. 25 prosent. Skipet er også oppdatert med toppmoderne utstyr for behandling av avløpsvann samt SRC-teknologi som reduserer NOx-utslipp med minst 80 prosent.

    Slapp av i panoramasalongene og ta inn synet av den uforglemmelige kysten vår. Naturen er mange steder helt uforandret fra da det første Hurtigrute-skipet seilte her for mer enn 100 år siden. Den vakre kunsten om bord understreker den maritime elegansen. Skipet har et eget ekspedisjonsteam om bord, noe som gjør skipet til et slags flytende universitet. Her kan du delta i interessante forelesninger og aktiviteter inne på skipet og ute på dekk.
    Skipet har også treningsrom og et utendørs boblebad.

    Polar utvendig, begrenset utsikt:
    Utvendig lugar med lite vindu/koøye og har begrenset eller ingen utsikt (f.eks pga livbåt fremfor vindu). Lugarene er ca 8-11 m². De fleste lugarene har separate senger, der en av de kan gjøres om til sofa. Lugarene vil ligge på dekk 2 eller 3.

    Polar utvendig, full utsikt: (tillegg i pris)
    Utvendig lugar med lite vindu/koøye og med utsikt. Lugarene er ca 8-11 m². De fleste lugarene har separate senger, der en av de kan gjøres om til sofa.
    Lugarene vil ligge på dekk 2 eller 3.

    Alle lugartyper har eget bad med toalett.

    Lugarnummer tildeles når vi kommer om bord.

  • Thon hotel Kirkenes

    Thon Hotel Kirkenes er byens største kurs- og konferansehotell med 143 moderne. Hotellet ligger ved kaia i sentrum av Kirkenes, med utsikt over fjorden.

    Hyggelige rom som har TV, kjøleskap, safe og vannkoker.

Dagsprogram

  • Vær oppmerksom på at dette programmet er veiledende og endringer kan forekomme.

    F = Frokost / L = Lunsj / M = Middag

  • DAG 1: Oslo S – Trondheim (M)

    Dagen starter på Oslo S på morgenen, hvor vi går om bord i toget med kurs for Trondheim. Reiseleder møter på toget og vil være med på hele reisen. Det er mulig med påstigning på Lillestrøm, Gardermoen, Hamar og Lillehammer.

    Det er behagelig å kjøre tog i Norge. Man har god utsikt til landskapet som passerer, god benplass og mulighet til å bevege seg under reisen. Toget har en liten kafè, hvor man får kjøpt både kaffe og noe å spise.

    Turen går via Gardermoen og Eidsvoll og langs Mjøsa og over landbruksbygdene på Hedmarken. Vi skimter Lysgårdsbakken når vi kommer til Lillehammer. Terrenget forandrer seg, og vi ser alpinanlegget i Hafjell på høyre side og når vi nærmer oss Ringebu ser vi alpinanlegget i Kvitfjell på venstre side.

    Vi passerer gjennom det vakre landskapet i Gudbrandsdalen, hvor vi ser mange av de gamle historiske gårdene oppe i fjellsidene. Fra Otta fortsetter toget mot Dombås og deretter fortsetter toget opp på fjellet og passerer Fokstua og Hjerkinn og banens høyest punk på 1024 moh. Deretter går turen nedover Drivdalen mot Oppdal og Støren. Terrenget skifter på nytt når vi kommer ned mot landbruksområdene i Trøndelag.

    Når vi ankommer Trondheim stasjon, spaserer vi med koffertene våre til hotellet (ca. 500 m). Felles middag på hotellet om kvelden.

  • DAG 2: Trondheim (F)

    Etter frokost tar reiseleder oss med på en guidet rundtur i byen, og vi får blant annet se Ringve museum og den vakre Nidarosdomen. Ettermiddagen fri til å utforske byen. Reiseleder har tips. Middag på egen hånd.

    Trondheim (F)
  • DAG 3: Trondheim – Mo i Rana (F, M)

    Tidlig om morgenen spaserer vi tilbake til togstasjonen og fortsetter turen med tog fra Trondheim mot Stjørdal og Levanger. Vi ser det vakre «trønderlandskapet» med utsikt over Trondhjemsfjorden og vi ankommer etter hvert Steinkjer. Vi kjører nå inn i et mer skogkledd terreng mot Snåsa og Grong.

    Deretter går turen mot Namsskogan og Majavatn og vi kjører gjennom Nordland mot Mosjøen og Mo i Rana. Når vi ankommer Mo i Rana, skal vi bli bedre kjent med denne spennende byen på Helgeland. Mo i Rana er Nord-Norges 4. største by og Nordlands nest største by med ca. 19 000 innbyggere. Her tar vi en vandring til statuen Havmannen og den gamle delen av Mo i Rana som heter Moholmen. Det er en fin spasertur etter lang tid i toget.
    Vi får høre litt om innbyggerne, historien og industrien, fra den tidligste bosetting til det moderne samfunn det er i dag. Du vil få en bedre forståelse av hvorfor byen og omegn er slik den er, og hvorfor ting skjedde slik det gjorde. Alt sammen utrolig spennende!

    Vi overnatter i Mo i Rana og spiser middag på hotellet.

    Trondheim – Mo i Rana (F, M)
  • DAG 4: Mo i Rana – Bodø (F, M)

    Frokost på hotellet. Vi fortsetter i buss nordover mot Polarsirkelen som ligger mellom Dunderland og Lønsdal. Vi fortsetter nedover Saltdalen og kjører etter hvert vestover til Saltstraumen – et spektakulært naturfenomen som har begeistret så mange.
    Deretter fortsetter vi videre til Bodø hvor vi sjekker inn på hotellet. Bli gjerne med reiseleder på en liten byvandring. Felles middag på hotellet.

    Mo i Rana – Bodø (F, M)
  • DAG 5: Kjerringøy og Hurtigruten (F, M)

    Etter frokost skal vi besøke Kjerringøy handelssted nord for Bodø. Vi kjører buss i ca. en halv time og tar fergen over til Kjerringøy. Sjansen er stor for at du kjenner deg igjen når du kommer til Kjerringøy handelssted. Enten fordi du har sett en av de mange filmene som er spilt inn her, eller fordi du kjenner dette vakre handelsstedsmiljøet fra Hamsuns nordlandsromaner. Kjerringøy er nå også gjort kjent gjennom det populære TV-programmet «Hver gang vi møtes».

    Kjerringøy handelsted er et unikt kulturminne, et helt kulturmiljø fra 1800-tallet som har frosset i tid. 15 fredede bygninger med autentisk interiør ligger vakkert til ved Kjerringøysundet og tar deg med på en tidsreise. Det er en reise tilbake til nordlandsbåten og jektenes tidsalder, en tid skapt av tørrfisk og tran.
    Et besøk her gir et unikt innblikk i livet på et nordnorsk handelssted. Handelsstedene utgjorde et vendepunkt i Nord-Norges historie. Med handelsstedene opphevet man handelsmonopolet til byene i sør, og mer av overskuddet fra fiskehandel i nord ble igjen i landsdelen. Dette var viktig for landsdelens utvikling utover 1800-tallet.

    Om ettermiddagen går vi om bord i Hurtigruteskipet som setter kursen nordover mot Svolvær og Lofoten. Vi sjekker inn på lugarene og spiser middag om bord.

  • DAG 6: Hurtigruten og Tromsø (F, L, M)

    Fra Svolvær seiler Hurtigruten videre mot Stokmarknes, Sortland og Risøyhamn før vi ankommer Harstad mens vi sitter og nyter frokosten. Fra Harstad går turen videre mot Finnsnes og Tromsø. Det serveres lunsj før vi ankommer Tromsø kl.14.15.
    Reiseleder Nils Krister har lang «fartstid» med Hurtigruten og har mye å fortelle om. Han inviterer til interessante «miniforedrag» underveis.

    Når vi ankommer Tromsø, kan du bli med ham på en liten sightseeing til fots i Tromsø. Kanskje blir det litt tid på egen hånd. Hurtigruten forlater Tromsø kl.18.15 og setter kursen nordover mot Skjervøy og Øksfjord mens vi spiser middag.

    Hurtigruten og Tromsø (F, L, M)
  • DAG 7: Hurtigruten og Honningsvåg (F, L, M)

    For den som er tidlig våken kan man ta en tur på dekk når Hurtigruten legger til i Hammerfest ved 05-tiden. Frokosten, eller snarere brunsj, serveres når vi er på vei inn mot Havøysund og Honningsvåg. Vi passerer Nordkapp-klippen på vei inn til Honningsvåg. På nytt inviterer reiseleder Nils Krister på en liten sightseeing til fots. Hurtigruten ankommer Honningsvåg kl. 10.55 og har avgang kl.14.30. Her blir det også litt tid på egen hånd og kanskje finner du et av de lokale konditoriene, som har nydelige ferske «fristelser».
    Når båten forlater Honningsvåg, serveres det suppe. Ferden går nå østover mot Kjøllefjord, Mehamn og Berlevåg.

  • DAG 8: Hurtigruten og Bugøynes (F, L, M)

    I løpet av natten har vi kjørt rundt nesten hele Varanger-halvøya og passert Båtsfjord, Vardø og Vadsø. Det serveres frokost før ankomst Kirkenes og ca. kl. 09.30 møter vi bussen som tar oss med nordvest over til Bugøynes.

    Det bor omtrent 200 personer i Bugøynes. Da fiskebruket ble solgt på tvangsauksjon i 1989, averterte folket hele bygda til salgs i landets største aviser. Det var et rop om hjelp. I den senere tid har kongekrabben blitt en viktig ressurs for bygda, og har snudd pessimismen til optimisme. Det utskjelte skadedyret er blitt luksusmat for «landkrabber», fra Beijing i øst til Milano i vest. Ferden som starter ved kaia i Bugøynes ender på luksusrestauranter ikke bare i Beijing og Milano, men også Dubai, Shanghai og Hongkong.

    Bygda ble i sin tid befolket av finske innvandrere på 1800-tallet. Finsk er et språk som er i daglig bruk i bygda. Bugøynes kalles også gjerne Lille-Finland (Pikku-Suomi).
    Bugøynes er et av få steder som unngikk å bli nedbrent av tyske soldater da de trakk seg tilbake fra Nord-Troms og Finnmark. Stedet er derfor preget av tett trehusbebyggelse i finsk byggeskikk.
    Vi får lunsj og en smak av krabben før vi setter kursen tilbake til Kirkenes og sjekker inn på hotellet.
    Felles middag om kvelden.

  • DAG 9: Storskog og hjemreise. (F )

    Utsjekk fra hotellet og vi setter kursen ut til grensa mot Russland ved Storskog.
    Vi kjører deretter til flyplassen for hjemreise.

  • Prisen inkluderer:
  • Togreise Oslo–Trondheim–Mo i Rana
  • Egen buss fra Mo i Rana til Bodø
  • Fly Kirkenes–Oslo inkl. alle skatter og avgifter
  • 2 overnattinger i Trondheim m/frokost
  • 1 overnatting i Mo i Rana m/frokost
  • 1 overnatting i Bodø m/frokost
  • 3 overnattinger på Hurtigruten utvendig lugar, med helpensjon (drikke ikke inkl)
  • 1 overnatting i Kirkenes m/frokost
  • 4 middager (utenom Hurtigruten)
  • All busstransport iht. program
  • Bysightseeing i Trondheim
  • Bysightseeing i Mo i Rana
  • Utflukt til Saltstraumen
  • Utflukt til Kjerringøy
  • Sightseeing til fots i Tromsø og Honningsvåg
  • Sightseeing i Kirkenes med besøk på Storskog
  • Utflukt til «krabbehovedstaden» Bugøynes med lunsj
  • Reiseleder fra Aller travel er med på hele reisen