Singeltur - Levadavandring Madeira

Frodige Madeira er et paradis for turgåere, og den aller beste måten å bli kjent med øyas vakre og ville natur er å vandre langs de gamle vanningskanalene - levadaene.

Reiseleder og turguide Alina, som selv er fra Madeira, deler sin kunnskap og sitt smittende humør med oss, mens hun viser oss det beste av øya som hun er så stolt av. 

Alina henter oss på morgenen for hyggelige vandringer i flotte omgivelser, etterfulgt av en forfriskning på en lokal bar. På ettermiddagen kan du enten bli med Alina på hyggelige middager, eller du kan utforske den vakre øya på egen hånd.

Vi bor godt og sentralt på øya med sommer og blomstring året rundt, og det er enkelt å ta seg rundt på øya med offentlig transport. 

Levadaene er Madeiras gamle vanningskanaler og de første ble bygget på 1400-tallet, for å frakte vann fra den regnvåte nordsiden til den solrike siden i sør. Langs levadaene ble det anlagt stier for at de skulle kunne vedlikeholdes og disse stiene er i dag populære turveier. Det finnes nå rundt 200 levadaer som tilsammen utgjør mer enn 1500 kilometer. Mange går gjennom vakker natur og med spektakulære utsikter, i områder det ikke hadde vært mulig å komme til ellers.

Naturen er dramatisk og storslagen, og vi går til dels i høyt landskap, så man bør ikke ha høydeskrekk. Man går på stier som til tider er smale og litt steinete, men det er stort sett flatt terreng. Fotturene er lagt opp slik at man med normalt god helse, kondisjon og gode vandresko skal klare seg bra.

Her reiser du med en liten, eksklusiv gruppe på maks 20 personer!

"Alina var den ultimate reiseleder – kunne ikke vært bedre! Hun er faglig dyktig, bevisst på gruppedynamikken, og er både kunnskapsrik og utrolig hyggelig. Hennes smittende gode humør løfter stemningen, og hun sørger for at alle i gruppa føler seg sett og ivaretatt. Uten tvil den beste jeg har reist med."  Reisende oktober 24

Denne turen ligger på nivå 2 på vår skala. Les mer om våre nivåer her.

Gled deg til
  • Vandringer i frodig og vakkert terreng
  • En sosial og hyggelig tur
  • Spektakulære utsikter
  • Hyggelig vingårdsbesøk med lokale smaksprøver

Slik bor du

  • Quinta Penha de França ****

    Quinta da Penha de França ligger sentralt i området Funchal, ca 10 minutters gange fra sentrum. Hotellet Penha França Mar ligger rett ved siden av og områdene er forbundet med en gangbro og en heis, slik at man kan benytte fasilitetene til begge hotellene. Vårt sjarmerende hotell ligger i en frodig, tropisk hage og har to utendørs sjøvannsbasseng og tilgang til sjøen.
    Våre rom har utsikt mot hagen og er utstyrt med a/c, safe, wifi, minibar, TV, hårtørker og kaffe/te-fasiliteter.

Dagsprogram

  • Vær oppmerksom på at dette programmet er veiledende og endringer kan forekomme. Vær og vind bestemmer ofte hvilke løyper som egner seg å gå, og således vil reiseleder/ turguide se an hver dag og tilrettelegge vandringene deretter.

    F= Frokost / L= Lunsj / M= Middag / PK= Pikniklunsj

  • DAG 1: Ankomst (M)

    Vi ankommer Madeira og blir møtt av vår guide og reiseleder. Bussen tar oss til vårt hotell (ca. 25 min.) for innsjekk. Vi møtes igjen til avtalt tid for velkomstmøte og middag.

  • DAG 2: Vandring Referta - Castelejo og byvandring (F, L)

    Ukens første vandring for å introdusere oss for levadaene, blir en spasertur langs Levada do Castelejo. Dette er en enkel og sjarmerende tur, hvor vi starter i Referta. Langs stiene kan vi skue de lokale bøndene som jobber og noen av landsbyene på nordkysten. Ved endt vandring stopper vi ved en bar hvor vi kan ta en kopp kaffe eller en kald drikke og bruke toalettene.
    Vi avslutter utflukten ved sjøen for en lett og typisk lunsj i landsbyen Porto da Cruz.
    Nivå 1 - lett / ca. 2 timers vandring / Avstand ca. 4 km. / Høydemeter min/max: 750 - 800 m.

    Tilbake i Funchal, starter vi vår byvandring ved teateret Baltazar Dias, som stammer fra 1800-tallet. Det ble bygget etter typisk italiensk modell, slik som Teatro La Scala i Milano. Vi fortsetter mot katedralen Sé, og herfra går vi opp mot rådhuset – et tidligere palass fra 1700-tallet.
    Ved elven, mellom den nye og den gamle bydelen, besøker vi det lokale grønnsaks-, frukt- og blomstermarkedet; ”Mercado dos Lavradores”. Her får vi et innblikk i hvordan Madeiras milde klima er årsaken til at markedet har ferske råvarer året rundt.

    De som ønsker, kan bli med reiseleder på en lokal restaurant for å spise middag (ikke inkludert).

    Vandring Referta - Castelejo og byvandring (F, L)
  • DAG 3: Madeiras tradisjoner og vandring Vale do Paraiso (F, L)

    Dagens utflukt starter vi i den sjarmerende landsbyen Camacha, kjent for sin rike kulturarv og tradisjonelle flettede arbeider. Vi besøker det familiedrevne aguardente-destilleriet «O Reizinho», kjent for å produsere noen av Madeiras fineste brenneviner. Vi får selvfølgelig en smaksprøve.

    Vi fortsetter til det landlige landskapet i Gaula, en region kjent for sin fruktbare jord og landbrukstradisjoner. Her blir det en naturskjønn spasertur gjennom typisk madeirisk jordbruksland, forbi terrasserte åkre. Etter turen nyter vi en solid lunsj på en rustikk landlig restaurant kjent for autentisk hjemmelaget mat.

    Etter lunsj kan man besøke et lite fletteverksted i Rochão, hvor dyktige håndverkere lager vakre kurver, møbler og dekorative gjenstander. Besøket gir innsikt i et gammelt håndverk som fortsatt er en viktig del av Madeiras kultur.
    Dagens utflukt avsluttes med en spasertur langs Levada do Vale do Paraíso, en av Madeiras mest naturskjønne vanningskanaler, omgitt av frodig vegetasjon. Vi starter vandringen fra den ikoniske Bar do Moisés.
    Nivå 1 - lett / ca. 1,5 timers vandring / Avstand ca. 2 km. / Høydemeter min/max: 750 - 800 m.

    Middag på egen hånd.

    Madeiras tradisjoner og vandring  Vale do Paraiso (F, L)
  • DAG 4: Vandring: Boa Morte - Quinta Grande & Sky walk på Cabo Girão (F)

    Dagens vandring starter tidlig og foregår på den lengste vanningskanalen på øya; Levada do Norte. På denne stien får vi vakre utsikter over sørvest-kysten. Løypen er veldig behagelig og kan gåes året rundt ettersom den ligger på den sørlige delen av øya, hvor klimaet er mildere. Vi gjør et kort stopp på klippen Cliff Cabo Girão. Vi fortsetter ned til landsbyen Câmara de Lobos for en lett snacks (snacks ikke inkl).

    Nivå 2 - moderat / ca. 2-3 timers vandring / Avstand ca. 4 km. / Høydemeter min/max: 520 - 870 m.

    De som ønsker, kan bli med reiseleder på en lokal restaurant for å spise middag (ikke inkludert).

    Vandring: Boa Morte - Quinta Grande & Sky walk på Cabo Girão (F)
  • DAG 5: Fridag og valgfri Fado-middag (F)

    Dagen fri til egen disposisjon. Spør gjerne reiseleder om tips.

    Om kvelden er det mulighet for valgfri middag med fado-underholdning på restaurant i gamlebyen (ikke inkl).

    Fridag og valgfri Fado-middag (F)
  • DAG 6: Vandring Levada do Rei (F, PL)

    Dagens tur starter i São Jorge, på nordkysten. Dette er en av de vakreste levada-turene på øya. Her går vi gjennom et tett skogkledd landskap som tilhører laurbærskogen. Utsikten over øyas nordkyst er fantastisk. Underveis stopper vi for en piknik. På vei tilbake til hotellet, stopper vi ved Santana og ser de typiske trekantede husene.
    Nivå 2 - moderat / ca. 3,5 timers vandring / Avstand ca. 6 km. / Høydemeter min/max: 573 - 535 m.

    Middag på egen hånd

    Vandring Levada do Rei (F, PL)
  • DAG 7: Vandring Levadavandring do Alecrim (F, L)

    Dette er en flott levadatur langs Levada do Alecrim og Paul da Serra platået. Vi vandrer i en stille grønn dal og ser både innsjø og fossefall på veien.
    Etter turen kjører vi til São Vicente, hvor vi besøker en adega hvor det blir både vinsmaking og lett lunsj med lokale spesialiteter. Vi er like ved havet, hvor man vi kan beundre den imponerende nordkysten.
    Nivå 2 - moderat / ca. 4 timers vandring / Avstand ca. 12,5 km.

    De som ønsker, kan bli med reiseleder på en lokal restaurant for å spise middag (ikke inkludert).

  • DAG 8: Avreise (F)

    Til avtalt tid henter bussen oss for transport til flyplassen og hjemreise til Norge.

Våre reiseledere

På våre turer er det alltid med en dyktig norsk eller skandinavisktalende reiseleder. Noen ganger vil reiseleder være med gruppen fra Oslo lufthavn, andre ganger vil reiseleder møte gruppen ved ankomst destinasjonen.

  • Alina Fontes
    Alina Fontes

    Alina Fontes
    er født og oppvokst på Madeira. Her studerte hun turisme før hun flyttet til Norge og jobbet i hotellbransjen i 15 år. Alina lengtet tilbake til sitt elskede Madeira og flyttet derfor tilbake og jobber nå som guide og reiseleder. Alina er interessert i kunst, musikk og sport – og hun elsker å hente krefter i naturen. Våre gjester elsker Alina, og vi kan love deg at hun vil bidra til en fantastisk reise!

Om flyreisen

Ønsker du tilslutning fra andre byer i Norge er vi behjelpelig med dette. Ta kontakt med oss for pris og muligheter i god tid før avreise (minimum 60 dager før).
I forhold til bagasje og eventuelle forsinkelser/endringer på reisen, er det en fordel å ha gjennomgående flybillett fra avreisested til endelig destinasjon, framfor separate flybilletter.

Alle tider er lokale tider. Vær oppmerksom på at eventuelle endringer på flytider er utenfor Aller travels kontroll.

  • Avgang fra Oslo.
  • Vi anbefaler at du møter opp i god tid og senest 2 timer før avreise.
  • For avreisetidspunkt se Avganger & bestilling.

Turen til Funchal flyplass

Varighet
ca. 7 timer *
Flyselskap
SAS

Du kan sjekke inn 23 kg bagasje.

Inkludert mellomlanding i København

Turen hjem fra Funchal flyplass

Varighet
ca. 6,5 timer *
Flyselskap
SAS

Du kan sjekke inn 23 kg bagasje.

Inkludert mellomlanding i København

Prisen inkluderer:
  • Fly t/r Oslo-Madeira
  • Innsjekket bagasje
  • Transport flyplass-hotell t/r
  • 7 netter på Quinta Penha de França ****
  • 7 frokoster
  • 1 middag på hotellet
  • 4 lunsjer, hvorav en pikniklunj
  • 5 dager med vandringer, med lokal vandreguide
  • Vinsmaking
  • Transport, inngang og utflukter iht program
  • Skandinavisktalende reiseleder under oppholdet
Prisen inkluderer ikke:
  • Lokal turistskatt, 2 euro pr pers pr natt, betales direkte til hotellet ved innsjekk
  • Valgfrie utflukter

Verdt å vite

  • For å delta på turen må du være selvhjulpen og kunne håndtere din egen bagasje. Det kan ikke forventes at våre reiseledere skal bistå med dette.
  • Vennligst vurder din egen kapasitet og erfaring i forhold til vandringsnivået før du deltar, for å sikre en trygg og passende opplevelse for alle deltakere. Det forventes at man skal kunne gå i et jevnt tempo og holde følge med gruppen. Hvis man ikke klarer å følge gruppen, har reiseleder rett til å be kunder avstå fra deler av programmet.
  • Spesielle behov på flyreisen og underveis på turen må opplyses om ved påmelding.

Kart

Kart

Temperatur og vær


 
  januar februar mars april mai juni juli august september oktober november desember
Lisboa 15 / 8 16 / 9 18 / 10 19 / 11 21 / 13 25 / 16 28 / 18 28 / 18 26 / 17 22 / 15 18 / 12 15 /10
Porto 14 / 5 14 / 6 16 / 7 18 / 8 20 / 11 23 / 14 25 /15 25 / 15 24 / 14 21 / 11 17 / 8 14 / 6
Funchal 19 / 13 19 /13 20 / 13 20 / 14 21 / 15 23 /17 24 /18 26 / 19 26 / 19 24 / 17 22 / 16 20 / 14
Azorene 17 / 12 17 / 11 17 / 12 18 / 12 20 / 12 21 / 16 24 / 17 26 /18 25 / 18 22 / 16 20 / 14 18 / 13

Bestill det lille ekstra

Ekstra utflukter og andre tilvalg kan bestilles samtidig med reisen eller senere via «Min side».

  • Mat om bord:  Standardmåltid
    Mat om bord: Standardmåltid

    Du har nå muligheten til å forhåndsbestille mat på flyreisen tur/retur. Bestilling og betaling må skje senest 30 dager før avreise.

    (Bildet er kun brukt som illustrasjon)

    Pris: 360,-
  • Mat om bord: Standardmåltid - Glutenfritt
    Mat om bord: Standardmåltid - Glutenfritt

    Du har nå muligheten til å forhåndsbestille mat på flyreisen tur/retur. Bestilling og betaling må skje senest 30 dager før avreise.

    (Bildet er kun brukt som illustrasjon)

    Pris: 360,-
  • Mat om bord: Standardmåltid - Vegetar
    Mat om bord: Standardmåltid - Vegetar

    Du har nå muligheten til å forhåndsbestille mat på flyreisen tur/retur. Bestilling og betaling må skje senest 30 dager før avreise.

    (Bildet er kun brukt som illustrasjon)

    Pris: 360,-
  • Middag med Fado-underholdning
    Middag med Fado-underholdning

    Fado-middag i gamlebyen. 3 retter inkludert drikke og underholdning. Minumum 10 deltakere.

    Pris: 790,-

Står ikke din nærmeste flyplass på listen? Kontakt oss på tlf. 23 89 64 70, så hjelper vi deg!

DatoAvreisestedReisemålVarighetLedige plasserFra pris

November 2026

10/11Oslo GardermoenSingeltur - Levadavandring Madeira8 dagerLedige plasser26 990,-BestillMer informasjon

Ofte stilte spørsmål

Finner du ikke svar på det du lurer på, send oss gjerne en e-post til info@allertravel.no eller ring oss på telefon +47 23 89 64 70. Vi hjelper deg gjerne!

  • Er singelturer bare for single?

    Nei, våre singelturer er for alle som vil reise med en gruppe hvor alle har hvert sitt enkeltrom.

  • Kan to som reiser på singeltur sammen dele rom?

    Dette vil variere da det ikke alltid er dobbeltrom tilgjengelig. Uansett vil det ikke bli en avslag i pris for dette.

  • Hvor sprek må jeg være for å være med på vandretur?

    Våre vandreturer er delt inn i nivå 1 til nivå 4, hvor 1 er det letteste. Uansett, du må være vant til å gå turer som varer noen timer. Se ekspempler på turer og nivåer her.

  • Må jeg bære bagasjen selv?

    Bagasjetransport er alltid inkludert, så du behøver bare en dagstursekk med det aller nødvendigste.

  • Må jeg være med på alle vandringene?

    Du blir selvfølgelig bare med på de turene du ønsker, men si ifra til reiseleder på plass.

  • Kan jeg ta med vandrestaver?

    Ja. Skal du ha med vandrestaver, bør de vare sammenleggbare og passe i kofferten, slik at du slipper å sende dem som spesialbagasje.

  • Hva pakker jeg til en vandretur?

    2-3 uker før din vandretur, sender vi en anbefalt pakkeliste sammen med dine reisedokumenter.

    Vanlig turtøy og bekvemme tursko, herunder joggesko eller fjellstøvler, er nødvendig. Disse bør være inngått før avreise. Vær oppmerksom på at blant annet Østerrike har et krav om at alle som går i fjellet må ha fjellstøvler som støtter ankelen. Disse bør også være sklisikre.

    Når det gjelder sekk holder det på de fleste vandringer med en liten sekk som har plass til en vannflaske, et sitteunderlag og kanskje litt gnagsårplaster og en matpakke. Det viktigste er at den sitter godt på ryggen.