Skip to main content
Våre gjester gir toppscore

Vandringer på Senja - - vakre fotturer i høstlys

Bli med å vandre i fantastiske omgivelser. Nord-Norge har så mye vakker natur som nesten tar pusten fra deg. Senja er intet unntak.

Vi skal vandre i nordnorsk kystlandskap med spisse tinder og dype fjorder som skjærer inn i terrenget. Omgitt av vakker natur og fjell som speiler seg i det blå krystallklare havet, blir dette en uforglemmelig naturopplevelse. Dette er en spektakulær tur for vante fjellfolk.

Vår base er i Stonglandseidet, som ligger vakkert til på sørsiden av øya Senja. Øya er kjent som et Norge i miniatyr og et perfekt utgangspunkt for å vandre i noe av den vakreste naturen Norge kan vise frem.

Senja er Norges nest største øy, og ligger i et av de rikeste fiskeområdene i verden. 
 
Med oss på turen har vi vår erfarne reiseleder og vandreguide Kjell Magne Nordvi.

På denne turen anbefaler vi alle til å vandre med gode vandresko/fjellsko med god ankelstøtte. Turen ligger på nivå 4 på vår skala. Les mer om våre nivå her.

«Tusen takk for en enestående reise! Det var utrolig å bo på ett sted og likevel oppleve så variert terreng, som et Norge i miniatyr: fra kystlandskap og skoger til myrer og spektakulære fjell. Kjell Magne var en stor grunn til at reisen ble så interessant og morsom – virkelig en fantastisk reiseleder!»
Tilbakemelding fra reisende, august 2025

Gled deg til
  • Vandreruter med fantastisk utsikt
  • Flott natur med spennende dyreliv
  • Vakker fauna
  • Dyktig vandreguide

Dagsprogram

  • Vær oppmerksom på at dette programmet er veiledende og endringer kan forekomme.

    F = Frokost / L = Lunsj/ ML = Matpakkelunsj / M = Middag

  • DAG 1: Ankomst (L, M)

    Etter ankomst Bardufoss kjører vi med buss via Finnsnes til Stonglandseidet på sørsiden av Senja. En tur på ca. 100 km, ca. 2 timers kjøring.

    Her sjekker vi inn på Senja Fjordhotell og starter oppholdet med informasjon om turprogrammet. Etter et lite måltid kjører vi ca. 16 km til Stonglandseidet og Stangnes gård der vi starter. Stien går langs havkanten og har vi ikke sett havørn før, ser vi den i dag. Området har også en stor elgstamme. Det er en flat tur, med flotte strender og nydelig utsikt mor Andøya, Bjarkøy, Senjahesten og Oksen. Dette er en av Dronning Sonjas favorittruter.

    Vandringen er på 8 km og vi bruker 3-4 timer. Flatt. Lett tur.

    Ankomst (L, M)
  • DAG 2: Vandring i Ånderdalen nasjonalpark (F, M)

    Nivå 3 - Totalt 12 km - krevende

    Etter frokost kjører vi til Tranøybotten (ca. 45 km) og går opp fra parkeringsplassen og inn i Ånderdalen Nasjonalpark i krokfuruenes rike. Vi tar lunsj ved Åndervatnet med utsikt mot Kolkjerka og Henrikshovudet. Her finnes urskog med 500 år gamle kjempefuruer, 200 karplanter, 90 fuglearter og samiske kulturminner. Dette er den vakre Sangsvanedalen Hans Kristian Eriksen beskriver. Guiden forteller om han Nils i Skoglia og noen av de fantastiske historiene fra den gang Senja var det mest bjørnerike området i Troms. Ganske flatt og lett terreng. Vi går tilbake samme vei. Deretter kjører vi tilbake til Stonglandseidet.

    Vandring i Ånderdalen nasjonalpark  (F, M)
  • DAG 3: Vandring fra Kaperdalen til Leirdalen og Svandalen Naturreservat (F, M)

    Nivå 3 - 13 km - ca. 7 timer - krevende
    (Start 356 moh - mål 75 moh - høyeste topp 401 moh)

    Etter en rolig frokost skal vi i dag kjøre 56 min / 55km til Leirdalen inne på øya. Ved Bumannsvatnet starter vi med å gå stien langs Langedalsvatnet langs Leirdalen og Tromsdalselva og langs Lappedalen til Svandalen der vi hentes ved DNT-hytta etter 13 km. En utfordrende tur i vilt landskap som byr på vakre naturopplevelser.

    Vi gjør også en liten stopp ved det samiske museet.

    Mange har denne lange vandringen som sin favoritt.

    Middag på hotellet.

    Vandring fra Kaperdalen til Leirdalen og Svandalen Naturreservat (F, M)
  • DAG 4: Dronning Sonjas vandrerute(F, M)

    Nivå 2 - 8,1 km - 5 timer - 1507 høydemeter

    Vi kjører til Skaland og Berg Kirke, 1 t og 19 minutter / 76 km. Der skal vi skal gå en av Dronning Sonjas andre favoritturer på Senja, Husfjellet på 630 moh. Her får du fantastisk utsikt over Skreigrunnen, Ersfjorden, Steinfjorden og det taggete Okshornan-massivet som belønning for strevet.

    Det er en del stigning, men vi får underveis et repos på Sommardalhaugen og tar mange pauser. Det siste stykket opp er luftig, men trygt.

    Etter vandringen kjører vi 17 minutter til den berømte flygesandstranda i Ersfjord for en dukkert. Husk å ta med håndkle og badetøy (kan ligge i bussen under vandringen).

    Vi kjører tilbake til hotellet 1,5 time for middag.

    Dronning Sonjas vandrerute(F, M)
  • Dag 5: Fritid, besøk hos reindriftssame, hjemreise (F)

    Det er avreisedag og vi nyter en rolig frokost, rusler en tur i fjæra eller tar den lille stien opp til Åvatnet, etter behag.

    På vei tilbake til flyplassen stopper vi hos en reindriftssame der det er mulig å kjøpe samiske produkter med hjem.

    Etter turen henter vi bagasjen og returnerer til flyplassen i Bardufoss. Fly til Oslo Gardermoen.

    Fritid, besøk hos reindriftssame, hjemreise (F)

Slik bor du

Senja Fjordhotell
Dragøyveien 28 
9392 Stonglandseidet 

Senja Fjordhotell ligger i Frovåg, og tilbyr en flott utsikt mot Stongodden naturreservat, Meløyvær, Bjarkøy og Grytøya. Over Andfjorden ser vi Andøya.  Du kan koble deg til gratis wifi. 

Rommene har eget bad med dusj, hårføner, kjøleskap og vannkoker. Det er takvindu over sengene så du kan nyte det fantastiske lyset. 

Om flyreisen

Ønsker du tilslutning fra andre byer i Norge er vi behjelpelig med dette. Ta kontakt med oss for pris og muligheter i god tid før avreise (minimum 60 dager før).
I forhold til bagasje og eventuelle forsinkelser/endringer på reisen, er det en fordel å ha gjennomgående flybillett fra avreisested til endelig destinasjon, framfor separate flybilletter.

Alle tider er lokale tider. Vær oppmerksom på at eventuelle endringer på flytider er utenfor Aller travels kontroll.

  • Avgang fra Oslo.
  • Vi anbefaler at du møter opp i god tid og senest 2 timer før avreise.
  • For avreisetidspunkt se Avganger & bestilling.

Turen til Bardufoss flyplass

Varighet
ca. 2 timer
Flyselskap
Norwegian

Du kan sjekke inn 23 kg bagasje.

Turen hjem fra Bardufoss flyplass

Varighet
ca. 2 timer
Flyselskap
Norwegian

Du kan sjekke inn 23 kg bagasje.

Tillegg enkeltrom

kr 2 100,-

Verdt å vite

  • For å delta på turen må du være selvhjulpen og kunne håndtere din egen bagasje. Det kan ikke forventes at våre reiseledere skal bistå med dette.
  • Vennligst vurder din egen kapasitet og erfaring i forhold til vandringsnivået før du deltar, for å sikre en trygg og passende opplevelse for alle deltakere. Det forventes at man skal kunne gå i et jevnt tempo og holde følge med gruppen. Hvis man ikke klarer å følge gruppen, har reiseleder rett til å be kunder avstå fra deler av programmet.
  • Spesielle behov på turen må opplyses om ved påmelding.

Ofte stilte spørsmål

Finner du ikke svar på det du lurer på, send oss gjerne en e-post til info@allertravel.no eller ring oss på telefon +47 23 89 64 70. Vi hjelper deg gjerne!

  • Hvor sprek må jeg være for å være med på vandretur?

    Våre vandreturer er delt inn i nivå 1 til nivå 4, hvor 1 er det letteste. Uansett, du må være vant til å gå turer som varer noen timer. Se ekspempler på turer og nivåer her.

  • Må jeg bære bagasjen selv?

    Bagasjetransport er alltid inkludert, så du behøver bare en dagstursekk med det aller nødvendigste.

  • Må jeg være med på alle vandringene?

    Du blir selvfølgelig bare med på de turene du ønsker, men si ifra til reiseleder på plass.

  • Kan jeg ta med vandrestaver?

    Ja. Skal du ha med vandrestaver, bør de vare sammenleggbare og passe i kofferten, slik at du slipper å sende dem som spesialbagasje.

  • Hva pakker jeg til en vandretur?

    2-3 uker før din vandretur, sender vi en anbefalt pakkeliste sammen med dine reisedokumenter.

    Vanlig turtøy og bekvemme tursko, herunder joggesko eller fjellstøvler, er nødvendig. Disse bør være inngått før avreise. Vær oppmerksom på at blant annet Østerrike har et krav om at alle som går i fjellet må ha fjellstøvler som støtter ankelen. Disse bør også være sklisikre.

    Når det gjelder sekk holder det på de fleste vandringer med en liten sekk som har plass til en vannflaske, et sitteunderlag og kanskje litt gnagsårplaster og en matpakke. Det viktigste er at den sitter godt på ryggen.